A vádhatóság szerint a román tannyelvű egyetemeken olyan külföldi hallgatók tették így le az összes vizsgájukat, beleértve a licencvizsgát is, akik nem sajátították el az ország nyelvét. A vizsgák alkalmával a tanárokat lefizető hallgatók SMS-ben kapták meg a helyes válaszokat, de ha ez sem segített, arra is volt példa, hogy a bűnszövetkezetben részt vevő informatikusok utólag hamisították meg a dolgozatokat, hogy azokra jobb jegyet lehessen adni - részletezte a legfőbb ügyészség.
A fizetni hajlandó hallgatók nemcsak jobb osztályzatot, hanem az államvizsga-dolgozatokat is készen megvásárolhatták - állítják az ügyészek. A csúszópénz nem közvetlenül cserélt gazdát: azt ismerős valutaváltóknál hagyták hátra a tanárok számára.
Az oktatási tárca reagálásából kiderült, hogy az áruba bocsátott vizsgák botrányában a Vasile Goldis Egyetem orvosi és gyógyszerészeti kara is érintett, tehát a gyanú szerint olyanoknak adtak érdemtelenül okleveleket, akik szaktudásán emberéletek múlhatnak. A tárca egy államtitkára leszögezte, hogy a külföldi diákoknál már az első évfolyamtól kezdődően beiratkozási feltétel a román nyelvvizsga, ha a román tannyelvű szakra felvételiznek, de az angol tannyelvű szakon is harmadévtől kötelező a román nyelvtudás, mivel a gyakorlati képzést kizárólag románul végzik.
Gigel Paraschiv oktatási államtitkár szerint azok a tanárok, akiket jogerősen elmarasztal a bíróság korrupcióért, nem térhetnek vissza többé a katedrára. Az ügyben 36 gyanúsított ellen folytat vizsgálatot a legfőbb ügyészség.